Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 9429komentarzy: 18

Dziadkowie jaka ich rola?

11-12-2013 14:05

Studenckie Koło Edukacji Międzykulturowej i Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej zorganizowały konferencję pod hasłem: Dziadkowie i ich rola w wychowaniu młodego pokolenia. 9 grudnia w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie 12 prelegentów wygłosiło kolejne referaty dotyczące szeroko pojętej roli dziadków.
fot: (indi) fot: (indi)

Część swe wystąpienia mówiła, a nie czytała, co sprawiało, że odbiór był bardziej przystępny i, rzec by można, cieplejszy, skoro już od wstępu i wprowadzenia do konferencji mowa była właśnie o cieple, jakie jest w relacji wnuki – dziadkowie. Prelegenci byli jak najbardziej profesjonalistami, naukowcami zajmującymi się adekwatnymi do tematu dziedzinami nauki, jednak swe refleksje nad tematem opierali nie tylko na badaniach naukowych, ale także na własnych wspomnieniach.

- Jestem osobą, w życiu której dziadkowie i pradziadkowie odegrali bardzo dużą rolę. To właśnie oni towarzyszyli mi w moim dzieciństwie i ukształtowali mnie taką, jaka jestem teraz. Senior i junior to najlepszy układ, jaki może nam się w życiu przydarzyć – mówiła we wprowadzeniu do konferencji dr Jolanta Skutnik. Wspominała także ciepłe jabłka z kieszeni babci. Opowiedziała, jak to długie lata dorosłe nie lubiła jabłek, aż zdała sobie sprawę z przyczyny. Otóż jabłka, które można kupić w sklepie, są zimne. A jej jabłko kojarzy się z babcinym uczuciem.

Również Prof. Urszula Szuścik wspominała swych dziadków, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku. Zwróciła uwagę na to, że kiedyś ludzie nie mieli możliwości zdobycia takiego wykształcenia, jak obecnie, a mimo tego mieli ogromną życiową mądrość. Kolejną prelegentką była Prof. Alina Szczurek-Boruta. Omówiła badania, jakie prowadzono na temat roli dziadków i tradycji w życiu młodzieży. Przytoczyła, iż według badań nosicielami tradycji są dziadkowie, a dla większości młodzieży i ich rodziców zachowanie tradycji jest ważne.  Również Ks. Prof. dr hab. Józef Budniak właśnie w dziadkach widzi nośnik tradycji chrześcijańskich. Omówił rok liturgiczny wyliczając kolejne święta, w których najczęściej to właśnie dziadkowie, a nie zapracowani i zabiegani rodzice prowadzą wnuki do kościoła, na przykład na codzienne roraty, przygotowują wspólnie z nimi lampiony, czy wielkanocne palmy, tłumaczą różne obrzędy.

Dr Jolanta Suchodolska stwierdziła, iż to właśnie od dziadków dziecko czerpie wiele cennych wartości, a dziecięca potrzeba ciekawości jest zaspakajana właśnie przez dziadków mających więcej czasu i cierpliwości. Referat omawiający z nieco innej perspektywy problemy i możliwości seniorów odczytała mgr Katarzyna Jas. Przybliżyła słuchaczom działalność Dziennego Ośrodka Aktywności Seniora wyjaśniając, że jego podopieczni mają możliwość uczestniczenia we wszelkiego rodzaju zajęciach począwszy od rękodzieła, kończąc na nauce tańca. Zaprezentowała też wywiady z osobami starszymi, które mówiły, że bardzo lubią spędzać czas ze swoimi wnukami i opowiadać im różne historie.

Dr Agnieszka Majewska-Kafarowska reprezentująca Stowarzyszenie Gerontologów Społecznych, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach omówiła m.in. wyniki badań prowadzonych przez studentki, wolontariuszki, które pracują z osobami starszymi z UŚ w Katowicach. Zauważyła, że dwubiegunowość relacji dziadek/babcia- wnuk/wnuczka wynika z faktu, że wychowanie przybiera postać spotkania dwóch pokoleń.  Michalina Ryczek natomiast opowiadała o doświadczeniach osoby, której prawnymi opiekunami byli dziadkowie. Dziadkowie wzięli pod swoją pieczę troje wnuków, wspierali i motywowali ich na każdym kroku. Wnuki otrzymały od nich dobre wychowanie i dzisiaj, jako dorośli ludzie, bardzo to doceniają.  - Więź emocjonalna z dziadkami jest bliska, daje poczucie bezpieczeństwa - mówiła dr Barbara Grabowska podkreślając, że tożsamość, którą pomagają wyrobić dziadkowie, zaspakaja potrzebę przynależności.

Kolejna prelegentka, Halina Sajdok-Żyła swą wypowiedź rozpoczęła od podkreślenia, że jest dumną babcią czworga wnucząt w różnym wieku. Mówiła o tym, jak wiele przyjemności czerpie z kontaktu z nimi, czego się od nich uczy, a czego sama ich nauczyła. O wnukach wypowiadała się z niesamowitym uczuciem.

Z kolei dr Barbara Chojnacka-Synaszko zauważyła, że wpływ wywierają nie tylko dziadkowie na wnuki, lecz także wnuki na dziadków. Jestto bardzo istotne w dzisiejszym świecie, w którym dziadkom mającym wielką życiową mądrość i doświadczenie trudno jest jednak nadążyć za postępem technilogicznym.  - Naturalne kontakty młodego pokolenia ze starszym są bardzo istotne. Czasem jednak zdarza się, że rodzina nic o sobie nie wie – mówił dr hab. Marek Rembierz wyjaśniając podstawowe pojęcia w odniesieniu do relacji międzypokoleniowych, takie jak: więzi, pokolenie, przekaz, wartości.  - W XIX wieku ludzie starsi uczyli młode pokolenie wielu praktycznych rzeczy. Obyczaj wiejski nakazywał młodym opiekowanie się rodzicami, gdy się starzeją – mówiła, rozpatrując temat osób starszych z etnologicznego punktu widzenia dr Anna Drożdż.

Konferencję zakończył dr Tadeusz Kania wykładem: Dziadkowie dawniej i dziś (dostępność dziadków, dziadek tradycyjny, dziadek ambitny, dziadek idealny). Mówił też o dziadkach z pogranicza. Zauważył, że dzieci rzadziej się z nimi widywały, lecz bardzo cieszyły się na te spotkania.
- Dziadkowie przekazują wnukom pamiątki rodzinne, zachęcają do poszukiwania zainteresowań, wzbudzają w dzieciach hobby – wyliczał dr Tadeusz Kania dodając, że dziadek jest dostępny dla wnuka, poświęca mu czas i uwagę.

 Jak na każdej konferencji, w przerwie można było poczęstować się kawą, herbatą i ciastkami. Co znamienne, oprócz tych otrzymanych od sponsorów, na stołach były także, a jakże, ciastka upieczone przez babcię Hanny Stebel, studentki, która konferencję zorganizowała.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 11-12-2013 14:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (18)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

as355
11-12-2013 14:47
as355
Dla kogo ta konferencja była ,dla uczennic znudzonych wysłuchiwaniem osobistości naukowych ,a zaproszonego dziadka ani widu ,one powinny wysłuchać referaty na temat ,matek ,żon ,rodziny i co je czeka na tym etapie ,a nie o dziadkach ,ewentualnie o babciach ,,.
utopiec
11-12-2013 14:56
utopiec
Widocznie w tak młodym wieku zostaje się babcią czy dziadkiem:))
jarek_arek
11-12-2013 16:29
jarek_arek
Na babcię ze zdjęcia numer 3,
To bawet chętka przyszła by mi.
jarek_arek
11-12-2013 17:06
jarek_arek
Rentkę niewielką masz dziadku - zawczasu,
Odciąż rodzinę, idź umrzeć do lasu.[konto zostało usunięte]
11-12-2013 18:33
[konto zostało usunięte]
Dziadek, jak sama nazwa wskazuje - ostatnia z możliwych darmowych szans na pożyczkę, którą się umarza.
Reszta to kaczka, czy kaczor.
misia46
11-12-2013 20:52
misia46
Od wychowywania są rodzice, a nie dziadkowie
Saszeńka
11-12-2013 23:19
Saszeńka
Widać że nie byliście na konferencji ani nawet czytać nie potraficie. Była bardzo aktywna babcia Halina Sajdok-Żyła, a uczestnicy konferencji to nie znudzone uczennice tylko studenci co nawet swój wolny dzień poświęcili bo interesują się tym tematem.
as355
12-12-2013 08:24
as355
Saszeńka ,,babcia Halina Sajdok- Żyła to babcia czworga wnucząt ,ale nie jest dziadkiem ,i jej relacje i opowieści to nie to samo co dziadka ,a o tym była konferencja,,.
tysiacn
12-12-2013 10:38
tysiacn
as355 tytuł konferencji: "Dziadkowie i ich rola w wychowaniu młodego pokolenia" a nie Dziadek i jego rola. chyba masz problem ze zrozumieniem znaczenia słowa "dziadkowie" pod tym pojęciem rozumie się babcia i dziadek!!!!. A co do tematu konferencji to pedagogika nie zajmuje się tylko dziećmi, rodzinami, żonami, ale właśnie też osobami starszymi
misia46 nie zawsze rodzice są w stanie wychować swoje dzieci i gdybyś przeszła sie na konferencje to w jednym z referatów było powiedziane o tym jak dziadkowie pełnią role rodziny zastępczej i jak wychowują wnuki. A nawet nie zdajesz sobie pojęcia jak często dziadkowie staja się rodziną zastępczą dla swoich wnuków.
I dla ogólniej informacji: "Rodzina zastępcza to taka rodzina, która tymczasowo lub stale opiekuje się i wychowuje dzieci, które zostały osierocone, odrzucone lub, których rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa i opieki."
utopiec konferencja nie była przeznaczona dla babć i dziadków - chociaż serdecznie byli zapraszani, ale była skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, żeby im pokazać znaczenie starszych osób w życiu każdego człowieka i społeczeństwa.
Jeśli nie chodzicie na konferencje i nie macie bladego pojęcia na dany temat i czego to dotyczyło to sie nie wypowiadajcie, bo tylko pokazujecie tym, jak niski jest poziom waszej inteligencji.
pozdrawiam
as355
12-12-2013 11:46
as355
Do ,,tysiacn ,,jaka ty jesteś mądra,i słowo czytane rozumiesz,a ile dostałaś za konferencję ? za opowieści bez przygotowania,a młodzi zaliczyli twoje wypociny ?,i dalej zaliczaj konferencje nikomu nie przynoszące wiedzy ani poziomu inteligencji ,zajmij się praktyką niosąc pomoc ,,.nie pozdrawiam,,.
tesa
12-12-2013 12:57
tesa
Do as355 przynajmniej tysiacn rozumie słowo pisane, Ty najwidoczniej masz z tym problem. Studenckie konferencje są BEZPŁATNE i nikt z tego korzyści finansowych nie czerpie.
Mówisz, że konferencje nie przynoszą wiedzy ani poziomu inteligencji, ale jakby kilku tu komentujących pojawiło sie na tej konferencji to by sie jednak paru istotnych rzeczy dowiedzieli. Czytając komentarze takich osób jak utopiec, jarek_arek, zbicho, misia46 i Twoich można sie tylko złapać za głowę i zastanowić się co Wami kieruje by takie bzdury wypisywać? Proszę Cie wytłumacz mi jak można napisać, że na konferencji o DZIADKACH była tylko babcia a to nie to samo co opowieści dziadka.
A co do praktyki,t o studenci nie tylko organizują konferencje, ale też udzielają się w ramach wolontariatu (BEZPŁATNIE) w rożnych instytucjach - szkołach, przedszkolach, domach pomocy społecznej czy palcówkach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
tysiacn i Saszeńka mają stuprocentową racje w tym, że nie potraficie czytać ze zrozumieniem i nie ma cie żadnego pojęcia na ten temat. więc nie rozumiem po co w ogóle to komentujecie. Siedzicie tylko przed tymi monitorami i głupoty pociskacie.

pozdrawiam serdecznie szczególnie wyszczekanego as355 :D
tesa
12-12-2013 21:49
tesa
as355 swoim ostatnim komentarzem pokazałeś tylko jaki jesteś durny i jakim jesteś chamem . I wiesz co masz prawo pisać takie komentarze bo przecież nie każdy może być inteligentnym, muszą być też idioci żeby zachować równowagę. A cześć z lodami no cóż, niedojrzałość jak sie patrzy,a nawet by i jakieś zaburzenie można było pod to podciągnąć. :D
Saszeńka
13-12-2013 00:30
Saszeńka
tesa, jak Ty profesjonalnie idiotów diagnozujesz! Super, jednak czegoś uczą na tych studiach :)
as355, są inne sposoby leczenia własnych kompleksów niż wypisywanie bzdur na forach. Skoro na lody masz bardziej po drodze niż na konferencję, to pisz o tym, na czym się znasz
tysiacn
13-12-2013 08:40
tysiacn
tesa: dobra diagnoza to podstawa do leczenia, terapii, tu widzę, że nawet nie ma sensu brać się za terapię, bo skończy się fiaskiem;)
as355: tak jak powiedziała tesa, za konferencję nie mamy żadnych profitów, organizujemy je na takie tematy jakie nas interesują i o których powinno się mówić. Spróbuj zorganizować konferencję na temat robienia lodów jeśli jesteś taki elokwentny w tym temacie i masz coś do powiedzenia. Może do tego jakieś warsztaty? Praktyka najlepiej uczy, będziesz pierwszym praktykiem, weź ze sobą jakiegoś kolegę, chyba że potrafisz pokazywać na sobie :) Pozdrawiam serdecznie :)
as355
13-12-2013 14:54
as355
No to ile od jednego liczycie mądrale,ze względu na wiek troszkę to wam czasu zajmie nim śmietanka się pojawi ,koledzy czekają z niecierpliwością ,ale będzie zabawa ,,.
[konto zostało usunięte]
13-12-2013 20:40
[konto zostało usunięte]
Administrator śpi jak widać. Poziom dyskusji żenujący. Redaktor Ł.G. będzie miał co komentować.
as355
14-12-2013 10:20
as355
Profesorki pokazały swoje oblicze ,i dały się wciągnąć ,a napisane,,Nie czyń ,,itd a na studiach był taki temat ,widocznie zapomniały i emocje ponad wszystko ,ale konic z wyzwalaniem w kobietach tego co złe ,Święta nadchodzą ,,.
Saszeńka
15-12-2013 11:37
Saszeńka
Dzięki za awans! Jesteśmy "profesorkami" - hahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Konkurs na cieszyńskie ciasteczka rozstrzygnięty

18-12-2017 22:10

Za nami 11. edycja konkursu na cieszyńskie ciasteczka. Wydarzenie to, jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem. W tym roku pojawiła się również nowa kategoria - jaka ? Zobacz w materiale filmowym.

wyświetleń: 297komentarzy: 0

Wiejski Jarmark Świąteczny po raz piąty

18-12-2017 21:00

Drobne świąteczne ciasteczka, tradycyjne kołacze, wędliny, jabłka, pierogi z kapustą i grzybami - jednym słowem w Zamarskach było wczoraj (17.12) smakowicie. W parku rekreacyjno-sportowym odbył się piąty Wiejski Jarmark Świąteczny. 

wyświetleń: 291komentarzy: 0

W Chybiu bez rozstrzygnięcia

18-12-2017 20:10

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie, po raz drugi w tym sezonie, zremisowały. Tym razem podzieliły się punktami z zespołem z Chrościc.

wyświetleń: 208komentarzy: 0

''...zapomnij, że jesteś, kiedy mówisz, że kochasz''

18-12-2017 18:50

"Rekolekcje z kawą w tle" - okazały się strzałem w dziesiątkę. W Cieszynie te spotkania przy kawie i teologii cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Nietypowe rekolekcje zakończyły się wczoraj (17.12) Mszą Św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Cieszynie.

wyświetleń: 526komentarzy: 0

Zmarła artystka Jadwiga Smykowska

18-12-2017 18:15

W sobotę, 16 grudnia 2017 roku w Cieszynie zmarła Jadwiga Smykowska, której międzynarodową sławę przyniosły mistrzowskie drzeworyty sztorcowe. Była artystką wszechstronną, zajmowała się grafiką, malarstwem, rzeźbą i rysunkiem. Brała udział w wielu prestiżowych wystawach i konkursach krajowych oraz zagranicznych, w których otrzymywała Grand Prix i pierwsze nagrody.

wyświetleń: 1329komentarzy: 0

Strumień: badanie zakończone

18-12-2017 17:20

Na przełomie października i listopada przeprowadzone zostało badanie ankietowe na terenie gminy Strumień dotyczące realizacji programu dopłat do wymiany źródeł ciepła.

wyświetleń: 343komentarzy: 0

V Charytatywny Halowy Turniej Dziwnych Drużyn

18-12-2017 15:55

27 grudnia zapraszamy do Skoczowa na V Charytatywny Halowy Turniej Dziwnych Drużyn. Rozpoczęcie turnieju  planowane jest na godz. 9.00 natomiast zakończenie na godz.19.00. Wzorem ubiegłych lat, zebrane pieniądze posłużą rehabilitacji Natalki, córki byłego zawodnika Beskidu Skoczów.

wyświetleń: 824komentarzy: 0

Najmłodsi stela 98/623/2017

18-12-2017 14:05

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 1942komentarzy: 0

Gdzie szusować? (odc. 2 sezon 2017/2018)

18-12-2017 13:15

Powoli rozkręca się sezon narciarski. Miejmy nadzieję, że z każdym dniem będzie przybywać tras na których będzie można poszusować.  Gdzie można w regionie pojeździć na nartach?

wyświetleń: 737komentarzy: 1

Szumny Jubileusz i gala piłkarska

18-12-2017 11:30

Zebrzydowicka „Spójnia” to klub z tradycjami, pomysłami, długą historią i ambitnymi planami w której szkolenie młodzieży jest bardzo ważnym punktem. Udowodniły to zorganizowane gale… W sobotę 16.12.2017 odbył się Jubileusz 85-lecia klubu, zaś w niedzielę dla Szkół Piłkarskiej: I Gala Świąteczna, podczas której sala pękała w szwach od młodych adeptów piłki oraz ich rodziców.

wyświetleń: 788komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .