Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 9645komentarzy: 18

Dziadkowie jaka ich rola?

11-12-2013 14:05

Studenckie Koło Edukacji Międzykulturowej i Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej zorganizowały konferencję pod hasłem: Dziadkowie i ich rola w wychowaniu młodego pokolenia. 9 grudnia w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie 12 prelegentów wygłosiło kolejne referaty dotyczące szeroko pojętej roli dziadków.
fot: (indi) fot: (indi)

Część swe wystąpienia mówiła, a nie czytała, co sprawiało, że odbiór był bardziej przystępny i, rzec by można, cieplejszy, skoro już od wstępu i wprowadzenia do konferencji mowa była właśnie o cieple, jakie jest w relacji wnuki – dziadkowie. Prelegenci byli jak najbardziej profesjonalistami, naukowcami zajmującymi się adekwatnymi do tematu dziedzinami nauki, jednak swe refleksje nad tematem opierali nie tylko na badaniach naukowych, ale także na własnych wspomnieniach.

- Jestem osobą, w życiu której dziadkowie i pradziadkowie odegrali bardzo dużą rolę. To właśnie oni towarzyszyli mi w moim dzieciństwie i ukształtowali mnie taką, jaka jestem teraz. Senior i junior to najlepszy układ, jaki może nam się w życiu przydarzyć – mówiła we wprowadzeniu do konferencji dr Jolanta Skutnik. Wspominała także ciepłe jabłka z kieszeni babci. Opowiedziała, jak to długie lata dorosłe nie lubiła jabłek, aż zdała sobie sprawę z przyczyny. Otóż jabłka, które można kupić w sklepie, są zimne. A jej jabłko kojarzy się z babcinym uczuciem.

Również Prof. Urszula Szuścik wspominała swych dziadków, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku. Zwróciła uwagę na to, że kiedyś ludzie nie mieli możliwości zdobycia takiego wykształcenia, jak obecnie, a mimo tego mieli ogromną życiową mądrość. Kolejną prelegentką była Prof. Alina Szczurek-Boruta. Omówiła badania, jakie prowadzono na temat roli dziadków i tradycji w życiu młodzieży. Przytoczyła, iż według badań nosicielami tradycji są dziadkowie, a dla większości młodzieży i ich rodziców zachowanie tradycji jest ważne.  Również Ks. Prof. dr hab. Józef Budniak właśnie w dziadkach widzi nośnik tradycji chrześcijańskich. Omówił rok liturgiczny wyliczając kolejne święta, w których najczęściej to właśnie dziadkowie, a nie zapracowani i zabiegani rodzice prowadzą wnuki do kościoła, na przykład na codzienne roraty, przygotowują wspólnie z nimi lampiony, czy wielkanocne palmy, tłumaczą różne obrzędy.

Dr Jolanta Suchodolska stwierdziła, iż to właśnie od dziadków dziecko czerpie wiele cennych wartości, a dziecięca potrzeba ciekawości jest zaspakajana właśnie przez dziadków mających więcej czasu i cierpliwości. Referat omawiający z nieco innej perspektywy problemy i możliwości seniorów odczytała mgr Katarzyna Jas. Przybliżyła słuchaczom działalność Dziennego Ośrodka Aktywności Seniora wyjaśniając, że jego podopieczni mają możliwość uczestniczenia we wszelkiego rodzaju zajęciach począwszy od rękodzieła, kończąc na nauce tańca. Zaprezentowała też wywiady z osobami starszymi, które mówiły, że bardzo lubią spędzać czas ze swoimi wnukami i opowiadać im różne historie.

Dr Agnieszka Majewska-Kafarowska reprezentująca Stowarzyszenie Gerontologów Społecznych, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach omówiła m.in. wyniki badań prowadzonych przez studentki, wolontariuszki, które pracują z osobami starszymi z UŚ w Katowicach. Zauważyła, że dwubiegunowość relacji dziadek/babcia- wnuk/wnuczka wynika z faktu, że wychowanie przybiera postać spotkania dwóch pokoleń.  Michalina Ryczek natomiast opowiadała o doświadczeniach osoby, której prawnymi opiekunami byli dziadkowie. Dziadkowie wzięli pod swoją pieczę troje wnuków, wspierali i motywowali ich na każdym kroku. Wnuki otrzymały od nich dobre wychowanie i dzisiaj, jako dorośli ludzie, bardzo to doceniają.  - Więź emocjonalna z dziadkami jest bliska, daje poczucie bezpieczeństwa - mówiła dr Barbara Grabowska podkreślając, że tożsamość, którą pomagają wyrobić dziadkowie, zaspakaja potrzebę przynależności.

Kolejna prelegentka, Halina Sajdok-Żyła swą wypowiedź rozpoczęła od podkreślenia, że jest dumną babcią czworga wnucząt w różnym wieku. Mówiła o tym, jak wiele przyjemności czerpie z kontaktu z nimi, czego się od nich uczy, a czego sama ich nauczyła. O wnukach wypowiadała się z niesamowitym uczuciem.

Z kolei dr Barbara Chojnacka-Synaszko zauważyła, że wpływ wywierają nie tylko dziadkowie na wnuki, lecz także wnuki na dziadków. Jestto bardzo istotne w dzisiejszym świecie, w którym dziadkom mającym wielką życiową mądrość i doświadczenie trudno jest jednak nadążyć za postępem technilogicznym.  - Naturalne kontakty młodego pokolenia ze starszym są bardzo istotne. Czasem jednak zdarza się, że rodzina nic o sobie nie wie – mówił dr hab. Marek Rembierz wyjaśniając podstawowe pojęcia w odniesieniu do relacji międzypokoleniowych, takie jak: więzi, pokolenie, przekaz, wartości.  - W XIX wieku ludzie starsi uczyli młode pokolenie wielu praktycznych rzeczy. Obyczaj wiejski nakazywał młodym opiekowanie się rodzicami, gdy się starzeją – mówiła, rozpatrując temat osób starszych z etnologicznego punktu widzenia dr Anna Drożdż.

Konferencję zakończył dr Tadeusz Kania wykładem: Dziadkowie dawniej i dziś (dostępność dziadków, dziadek tradycyjny, dziadek ambitny, dziadek idealny). Mówił też o dziadkach z pogranicza. Zauważył, że dzieci rzadziej się z nimi widywały, lecz bardzo cieszyły się na te spotkania.
- Dziadkowie przekazują wnukom pamiątki rodzinne, zachęcają do poszukiwania zainteresowań, wzbudzają w dzieciach hobby – wyliczał dr Tadeusz Kania dodając, że dziadek jest dostępny dla wnuka, poświęca mu czas i uwagę.

 Jak na każdej konferencji, w przerwie można było poczęstować się kawą, herbatą i ciastkami. Co znamienne, oprócz tych otrzymanych od sponsorów, na stołach były także, a jakże, ciastka upieczone przez babcię Hanny Stebel, studentki, która konferencję zorganizowała.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 11-12-2013 14:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (18)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

as355
11-12-2013 14:47
as355
Dla kogo ta konferencja była ,dla uczennic znudzonych wysłuchiwaniem osobistości naukowych ,a zaproszonego dziadka ani widu ,one powinny wysłuchać referaty na temat ,matek ,żon ,rodziny i co je czeka na tym etapie ,a nie o dziadkach ,ewentualnie o babciach ,,.
utopiec
11-12-2013 14:56
utopiec
Widocznie w tak młodym wieku zostaje się babcią czy dziadkiem:))
jarek_arek
11-12-2013 16:29
jarek_arek
Na babcię ze zdjęcia numer 3,
To bawet chętka przyszła by mi.
jarek_arek
11-12-2013 17:06
jarek_arek
Rentkę niewielką masz dziadku - zawczasu,
Odciąż rodzinę, idź umrzeć do lasu.[konto zostało usunięte]
11-12-2013 18:33
[konto zostało usunięte]
Dziadek, jak sama nazwa wskazuje - ostatnia z możliwych darmowych szans na pożyczkę, którą się umarza.
Reszta to kaczka, czy kaczor.
misia46
11-12-2013 20:52
misia46
Od wychowywania są rodzice, a nie dziadkowie
Saszeńka
11-12-2013 23:19
Saszeńka
Widać że nie byliście na konferencji ani nawet czytać nie potraficie. Była bardzo aktywna babcia Halina Sajdok-Żyła, a uczestnicy konferencji to nie znudzone uczennice tylko studenci co nawet swój wolny dzień poświęcili bo interesują się tym tematem.
as355
12-12-2013 08:24
as355
Saszeńka ,,babcia Halina Sajdok- Żyła to babcia czworga wnucząt ,ale nie jest dziadkiem ,i jej relacje i opowieści to nie to samo co dziadka ,a o tym była konferencja,,.
tysiacn
12-12-2013 10:38
tysiacn
as355 tytuł konferencji: "Dziadkowie i ich rola w wychowaniu młodego pokolenia" a nie Dziadek i jego rola. chyba masz problem ze zrozumieniem znaczenia słowa "dziadkowie" pod tym pojęciem rozumie się babcia i dziadek!!!!. A co do tematu konferencji to pedagogika nie zajmuje się tylko dziećmi, rodzinami, żonami, ale właśnie też osobami starszymi
misia46 nie zawsze rodzice są w stanie wychować swoje dzieci i gdybyś przeszła sie na konferencje to w jednym z referatów było powiedziane o tym jak dziadkowie pełnią role rodziny zastępczej i jak wychowują wnuki. A nawet nie zdajesz sobie pojęcia jak często dziadkowie staja się rodziną zastępczą dla swoich wnuków.
I dla ogólniej informacji: "Rodzina zastępcza to taka rodzina, która tymczasowo lub stale opiekuje się i wychowuje dzieci, które zostały osierocone, odrzucone lub, których rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa i opieki."
utopiec konferencja nie była przeznaczona dla babć i dziadków - chociaż serdecznie byli zapraszani, ale była skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, żeby im pokazać znaczenie starszych osób w życiu każdego człowieka i społeczeństwa.
Jeśli nie chodzicie na konferencje i nie macie bladego pojęcia na dany temat i czego to dotyczyło to sie nie wypowiadajcie, bo tylko pokazujecie tym, jak niski jest poziom waszej inteligencji.
pozdrawiam
as355
12-12-2013 11:46
as355
Do ,,tysiacn ,,jaka ty jesteś mądra,i słowo czytane rozumiesz,a ile dostałaś za konferencję ? za opowieści bez przygotowania,a młodzi zaliczyli twoje wypociny ?,i dalej zaliczaj konferencje nikomu nie przynoszące wiedzy ani poziomu inteligencji ,zajmij się praktyką niosąc pomoc ,,.nie pozdrawiam,,.
tesa
12-12-2013 12:57
tesa
Do as355 przynajmniej tysiacn rozumie słowo pisane, Ty najwidoczniej masz z tym problem. Studenckie konferencje są BEZPŁATNE i nikt z tego korzyści finansowych nie czerpie.
Mówisz, że konferencje nie przynoszą wiedzy ani poziomu inteligencji, ale jakby kilku tu komentujących pojawiło sie na tej konferencji to by sie jednak paru istotnych rzeczy dowiedzieli. Czytając komentarze takich osób jak utopiec, jarek_arek, zbicho, misia46 i Twoich można sie tylko złapać za głowę i zastanowić się co Wami kieruje by takie bzdury wypisywać? Proszę Cie wytłumacz mi jak można napisać, że na konferencji o DZIADKACH była tylko babcia a to nie to samo co opowieści dziadka.
A co do praktyki,t o studenci nie tylko organizują konferencje, ale też udzielają się w ramach wolontariatu (BEZPŁATNIE) w rożnych instytucjach - szkołach, przedszkolach, domach pomocy społecznej czy palcówkach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
tysiacn i Saszeńka mają stuprocentową racje w tym, że nie potraficie czytać ze zrozumieniem i nie ma cie żadnego pojęcia na ten temat. więc nie rozumiem po co w ogóle to komentujecie. Siedzicie tylko przed tymi monitorami i głupoty pociskacie.

pozdrawiam serdecznie szczególnie wyszczekanego as355 :D
tesa
12-12-2013 21:49
tesa
as355 swoim ostatnim komentarzem pokazałeś tylko jaki jesteś durny i jakim jesteś chamem . I wiesz co masz prawo pisać takie komentarze bo przecież nie każdy może być inteligentnym, muszą być też idioci żeby zachować równowagę. A cześć z lodami no cóż, niedojrzałość jak sie patrzy,a nawet by i jakieś zaburzenie można było pod to podciągnąć. :D
Saszeńka
13-12-2013 00:30
Saszeńka
tesa, jak Ty profesjonalnie idiotów diagnozujesz! Super, jednak czegoś uczą na tych studiach :)
as355, są inne sposoby leczenia własnych kompleksów niż wypisywanie bzdur na forach. Skoro na lody masz bardziej po drodze niż na konferencję, to pisz o tym, na czym się znasz
tysiacn
13-12-2013 08:40
tysiacn
tesa: dobra diagnoza to podstawa do leczenia, terapii, tu widzę, że nawet nie ma sensu brać się za terapię, bo skończy się fiaskiem;)
as355: tak jak powiedziała tesa, za konferencję nie mamy żadnych profitów, organizujemy je na takie tematy jakie nas interesują i o których powinno się mówić. Spróbuj zorganizować konferencję na temat robienia lodów jeśli jesteś taki elokwentny w tym temacie i masz coś do powiedzenia. Może do tego jakieś warsztaty? Praktyka najlepiej uczy, będziesz pierwszym praktykiem, weź ze sobą jakiegoś kolegę, chyba że potrafisz pokazywać na sobie :) Pozdrawiam serdecznie :)
as355
13-12-2013 14:54
as355
No to ile od jednego liczycie mądrale,ze względu na wiek troszkę to wam czasu zajmie nim śmietanka się pojawi ,koledzy czekają z niecierpliwością ,ale będzie zabawa ,,.
[konto zostało usunięte]
13-12-2013 20:40
[konto zostało usunięte]
Administrator śpi jak widać. Poziom dyskusji żenujący. Redaktor Ł.G. będzie miał co komentować.
as355
14-12-2013 10:20
as355
Profesorki pokazały swoje oblicze ,i dały się wciągnąć ,a napisane,,Nie czyń ,,itd a na studiach był taki temat ,widocznie zapomniały i emocje ponad wszystko ,ale konic z wyzwalaniem w kobietach tego co złe ,Święta nadchodzą ,,.
Saszeńka
15-12-2013 11:37
Saszeńka
Dzięki za awans! Jesteśmy "profesorkami" - hahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Jan Olbrycht europosłem roku 2018!

21-03-2018 19:30

Jan Olbrych po raz trzeci otrzymał nagrodę MEP Awards 2018, tym razem  w kategorii sprawy gospodarcze i monetarne. Nagrodę przyznano za pracę nad wieloletnim budżetem Unii.

wyświetleń: 34komentarzy: 0

Mokate - Pracodawca Godny Zaufania

21-03-2018 17:10

Końcem lutego, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, ogłoszono wyniki VII edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. W konkursie nagrodzono firmy, które wyróżniają się odpowiedzialną, zgodną z normami europejskimi polityką pracowniczą i socjalną. Wśród laureatów znalazło się Mokate, które otrzymało nagrodę w kategorii „programy stażowe”.

wyświetleń: 530komentarzy: 0

Bezpieczeństwo priorytetem

21-03-2018 16:10

Promowanie właściwych zachowań i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – te słowa były tematem przewodnim dzisiejszego spotkania policjantów cieszyńskiej drogówki i kierowców rajdowych z uczniami szkoły w Ochabach Małych.

wyświetleń: 230komentarzy: 0

Goleszów - odbiorą stare graty

21-03-2018 15:00

Meble, ale i inne wielkogabarytowe przedmioty będzie można oddać podczas zbiórki odpadów, którą od połowy kwietnia zaplanowano w sołectwach gminy Goleszów.

wyświetleń: 665komentarzy: 0

Gość Ox.pl - zespół ''Lunatyp'' z Cieszyna

21-03-2018 14:00

O nietypowych miejscach koncertów, byciu czarownicą i ilustracjach muzycznych. Jak Goście poradzili sobie z piosenką na żywo? Zapraszamy do oglądania i słuchania "Lunatypu".

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Edukują by było bezpieczniej

21-03-2018 13:40

Od samego rana policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzą na terenie całego powiatu działania "Bezpieczny pieszy". Podobnie jak w poprzednich tego typu akcjach, celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. 

wyświetleń: 478komentarzy: 0

Trzecia środa za darmo w Kolejach Śląskich

21-03-2018 12:00

W poniedziałek (19.03) prezes Kolei Śląskich oficjalnie przedstawił kolejny projekt spółki, który ma wejść w życie już w najbliższą środę – 21 marca. Zgodnie z jego założeniami w każdą trzecią środę miesiąca kierowcy samochodów będą mogli poruszać się pociągami Kolei Śląskich za darmo.

wyświetleń: 836komentarzy: 2

Historia muzyki na Śląsku Cieszyńskim

21-03-2018 10:47

We wtorek (20.03) na terenie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie w ramach sekcji "przeszłość i teraźniejszość" cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czasie spotkania zaproszony gość, prof. dr hab. Magdalena Dziadek, opowiedziała o historii muzyki na terenie Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Wiosenne spotkanie nestorów

21-03-2018 09:12

We wtorek (20.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" odbyło się wiosenne spotkanie nestorów. Na uroczyste spotkanie zostali zaproszeni "nestorzy", czyli osoby, które ukończyły 75. rok życia a zamieszkują na osiedlu Pogórze w Cieszynie.

wyświetleń: 456komentarzy: 0

Wybierzcie tę najpiękniejszą!

21-03-2018 07:30

Konkurs „Popisz się pisanką” jest organizowany przez Miejskie Centrum Kultury Integrator oraz Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Do 16 marca MCK otrzymywało prace dzieci. Teraz trwa etap głosowania na najpiękniejsze prace. Zachęcamy do oglądania i głosowania! Wybierzcie tę najpiękniejszą!

wyświetleń: 1105komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .